- June 8, 2022
- admin
Bez stavebního dozoru se může stavba prodražit až o miliony
“Uvedu příklad z praxe. Na stavbě Novákových máme postavenou základovou desku a už jsme jim ušetřili asi 1 000 000 Kč.” Jak je to možné? Čtěte dál.
Na čem konkrétně se ušetřilo?
“Novákovi mě oslovili v momentě, kdy měli hotovou stavební dokumentaci. U některých položek jsem viděl, že jsou hodně přestřelené, jinde bylo zase zřejmé, že se dá ušetřit. Takže jsme to udělali tak, že se práce rozdělily mezi různé dodavatele,” vysvětluje Rolínek coby stavební dozor. Když se finance nakonec sečetly, tak za cenu hrubé stavby, kterou nabízela první firma, měli Novákovi pokrytá ještě okna, topení a dokonce i příjezdovou bránu a mnoho dalšího.
V následujících 8 BODECH O STAVEBNÍM DOZORU zjistíte také, jaká rizika vás mohou potkat, pokud stavební dozor nemáte, jaká je jeho úloha a v čem dalším vám může být prospěšný.
#1: Nikdy nespoléhejte na nejnižší ceny nebo reference na internetu
Při výběru stavební firmy se většina lidí orientuje podle ceny. Pozor na to! Velký problém bývá v tom, že každá firma se bije do prsou, že ona staví kvalitně, na což lidé hodně slyší, bohužel to však nebývá vždy pravda.
!!!! Role stavebního dozoru má tedy hned dvě roviny – kontrolu kvalitního provedení stavby a zároveň kontrolu ekonomiky stavby!!!
Hodně lidí také dává na reference na internetu. “Například v minulém roce jsem se setkal s jednou paní, která si podle referencí vybrala stavební firmu. Ta vše nacenila o 10-15 % dráž, než bylo potřeba, a stavba se protáhla o 4 měsíce,” vzpomíná Rolínek.
#2: Stavebním dozorem by v žádném případě neměl být projektant
Stavební dozor by v žádném případě neměl vykonávat projektant, který stavbu navrhoval. Zde se dostáváme k dalšímu z úkolů, který by dozor měl udělat – zkontrolovat stavební dokumentaci.
“Když si projektant udělá chybu ve svém projektu, který následně dozoruje, tak to samozřejmě během stavby zamete pod koberec, nenese odpovědnost a obhájí si, proč se musela zvednout cena.” Pokud však chybu najde někdo jiný a dojde na konflikt, je rozhodující, jak je postavená smlouva s projektantem a za co nese odpovědnost. Kolikrát pak přichází na řadu i hádání se s právníky a slovíčkaření, protože je ze zákona dané to, že projektant musí navrhnout takovou stavbu, která bude proveditelná.
#3: Stavební dozor si pořiďte už během projektové dokumentace
Je důležité, aby lidé měli stavební dozor už v momentě, kdy se stavba navrhuje. Úkolem stavebního dozoru je, aby se průběžně na návrh stavby díval svýma očima. Ačkoliv by neměl projektantovi do práce zasahovat, je v jeho kompetenci navrhnout, jak na stavbě ušetřit. Může poukázat na to, jak by se dal nějaký detail vyřešit jinak nebo na to, že je současný návrh zbytečně složitý a bude komplikovaný i na realizaci.
#4: Náklady na stavební dozor se několikanásobně vrátí
Hlavní otázka – kolik vlastně stavební dozor bude stát? To nejde jednoznačně říct. Na internetu najdete, že se obecně cena stavebního dozoru pohybuje mezi 1-4 % z ceny stavby. Jenže každá stavba je specifická. Když přijde někdo s tím, že chce postavit přízemní domek, jednoduchý bungalov, bude cena jiná než při podsklepeném dvoupatrovém domě.
Snížit cenu může i to, že stavební dozor nebude cestovat velké vzdálenosti. “Když připravuju cenovou nabídku, jednoznačně řeknu, že se tam bude dělat tohle, tohle a tohle. Samotnou cenu stavebního dozoru stanovuji podle hotového projektu,” upřesňuje Rolínek.
#5: Stavební dozor se platí na etapy
Stanovená částka za dozor se platí s měsíční frekvencí. Druhou možností je rozdělit platby podle složitosti stavby. V takovém případě se například nejdřív platí za fázi vypracování projektové dokumentace, tehdy se faktura vystavuje až v momentě, kdy se stavba rozjede.
#6: Ne vždy musíte mít ze zákona dozor. Mít ho se však vyplatí
Ze zákona je dané, kdy musí být na stavbě stavební dozor. Stavební dozor je povinný například tehdy, pokud se staví svépomocí. Stavební dozor nemusí být tehdy, pokud je splněno, že stavbu provádí stavební firma. Tehdy musíte při vyřizování stavební dokumentace do “papírů” zaškrtnout, že stavbu bude dělat dodavatel. To však neznamená, že si nemůže vzít vlastní “nezávislý” stavební dozor.
#7: Největší problémy při stavbě vznikají hned na začátku
Nejčastěji se pokazí začátek. Když člověk stojí se stavebním povolením v ruce, první, co každý obvykle udělá, je, že si začne vybírat dodavatele. Nejedná se však o ideální postup. Často se totiž stane, že si lidé vyberou někoho, kdo je drahý, nebo naopak někdo nabídne extrémně nízkou cenu a práce logicky nemohou být provedeny kvalitně.
#8: Projektantovi chybí vhled do praxe a nemusí doporučovat ty nejvhodnější materiály
Prvním problémem je, že někteří projektanti jsou spíše teoretici a někdy jim trochu chybí vhled do praxe. „Tím nechci tvrdit, že nejsou znalí problému, pouze to mohou vidět jinak než ti, kteří stavbu následně realizují,“ upřesňuje Rolínek. „Problémem také může být volba materiálu. Projektanti mnohdy navrhnou materiály od konkrétních výrobců, které by se v klidu daly nahradit levnějšími a stejně kvalitními. Může se jednat o cenový rozdíl třeba až 30 %,“ uzavírá Rolínek.